مؤسـســـه آمـوزش عـالی صنعتـی فولاد

غـیرانتـفاعی – غیـردولـتی

یکی از ۲۳ موسسه رتبه اول (سطح ۱) کشور از بین ۳۵۴ موسسه

 

مؤسسه آموزش عالی صنعتی فولاد با مجوز شورای گسترش آموزش عالی و زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط جمعی از اعضای هیات علمی با سابقه و شناخته شده دانشگاه صنعتی اصفهان در سال ۱۳۸۴ تاسیس گردیده است. با برنامه‌ریزی های دقیق، این مؤسسه می رود که به یکی از مراکز بزرگ علمی کشور تبدیل شود. کلیه دانشجویان مؤسسه از طریق آزمون سراسری معرفی و پذیرفته می شوند و اعضای هیات علمی مؤسسه عموما از استادان باسابقه و مجرب دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه اصفهان و سایر دانشگاههای مطرح در منطقه می باشند. این مؤسسه در فولادشهر در ۱۸ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد. با توجه به استقرار مؤسسه در قطب صنعت فولاد کشور اکثر رشته های این مؤسسه در شاخه‌های فنی مهندسی و مدیریت انتخاب شده¬اند که یک دلیل آن کمک به تامین نیروی کار مورد نیاز برای صنایع منطقه به ویژه صنعت فولاد است. علاوه بر این، استقرار مؤسسه در مسیر کریدور علم و فناوری اصفهان، می تواند عامل مؤثری در زمینه توسعه پژوهش و فناوری در زمینه های فنی و مهندسی در منطقه باشد.

اهداف و فعالیتها
هیأت مؤسس مؤسسه آموزش عالی صنعتی فولاد بر حسب وظیفه و در جهت پاسخگویی به نیازهای اساسی کشور، در جهت ارتقاء سطح علمی جوانان این مرز و بوم اقدام به تاسیس این مؤسسه در سطح ملی و در آینده در سطح بین المللی جهت تحقق عوامل زیر نموده است:
الف- مشارکت در توسعه اقتصاد ملی از طریق ارتقاء فناوری در صنایع به ویژه صنعت فولاد.
ب – ایجاد فکر خلاق، پژوهشگر و آینده نگر در جوانان از طریق آموزشهای تخصصی در سطوح کاردانی، کارشناسی و تحصیلات تکمیلی.
ج – ایجاد پل ارتباطی منطقی بین صنایع منطقه، مراکز تحقیقاتی و دانشگاههای داخل و خارج.
د- تلاش در جهت ایجاد و معرفی فناوری های نوین به صنایع منطقه.
ه – شناخت مسائل و معضلات کوتاه مدت و بلند مدت صنعت فولاد به‌عنوان صنعت مادر.
و- ارتقاء سطح کیفی پرسنل صنایع از طریق ارائه دوره های آموزشی حین خدمت در کلیه سطوح.
ز – به روزکردن اطلاعات فنی در صنایع، از طریق ارائه سمینارها، کنفرانس ها و کارگاههای آموزشی و فعال کردن ارتباطات علمی و بین المللی با مراکز علمی و پژوهشی داخل و خارج کشور.

برای تحقق مراحل فوق مؤسسه آموزش عالی صنعتی فولاد تا کنون اقدام به راه اندازی ۵۷ رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در قالب پنج دانشکده، سه مرکز آموزشی و چهارده گروه آموزشی نموده است و علاوه بر آن در نظر دارد نسبت به دایر کردن دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی جدید، ایجاد ارتباط با دانشگاههای خارج از کشور و ارائه دوره های مشترک منجر به مدرک از طرف آنان ، ارتباط با مراکز تحقیقات بین المللی و ارائه دوره های آزاد، ارائه دوره های آموزشی حین خدمت، انجام طرحهای تحقیقاتی به ویژه توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی، سازماندهی و مدیریت پروژه های تحقیقاتی، برگزاری سمینارها، کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی اقدام نماید.
با تشکیل مؤسسه آموزش عالی صنعتی فولاد خلاء موجود در زمینه وجود یک مرکز علمی قوی در منطقه که جوابگوی نیازهای علمی صنایع منطقه باشد برطرف می‌گردد. ارائه دوره های کوتاه مدت، تک درس و نیز دوره های منجر به مدارک کاردانی، کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، بخشی از نیازهای صنعت به پرسنل متخصص و ورزیده را تامین می¬کند. همچنین برقراری سمینارها، کنفرانس ها و کارگاههای آموزشی در زمینه موضوعات مختلف می¬تواند نقش مهمی در ارتقاء سطح دانش و معرفی تازه های علم و فناوری ایفا کند. ارائه خدمات پژوهشی شامل شناسایی مشکلات، سازماندهی، هدایت و نظارت بر انجام تحقیقات در صنعت، می تواند کمک مؤثری در رفع معضلات و مشکلات فعلی و نیز برنامه های آتی توسعه صنعت در منطقه بنماید. با ارائه خدمات مشاوره ای و فنی در زمینه های آموزشی- پژوهشی، طراحی و ساخت قطعات و تجهیزات و توسعه فناوری، مؤسسه آموزش عالی صنعتی فولاد می تواند بازوی مناسبی برای مدیران و برنامه ریزان صنایع در منطقه باشد.